kta.kraków.pl - dzieci autystyczne

O nas

Obecnie KTA o/Kraków prowadzi jedne z nielicznych placówki:

Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z autyzmem lub Zespołem Aspergera  funkcjonujący od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Środowiskowy Domu Samopomocy przeznaczony jest dla 22 osób z niepełnosprawnością intelektualną z diagnozą autyzmu lub zaburzeniami pokrewnymi, w którym prowadzone są różnorodne zajęcia dla uczestników: trening funkcjonowania w życiu codziennym, trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, trening umiejętności komunikacyjnych, w tym z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów porozumiewania się, w przypadku osób z problemami w komunikacji werbalnej, trening umiejętności spędzania czasu wolnego, poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, w tym uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia, niezbędną opiekę nad uczestnikami, umożliwienie uczestnikom spożycia ciepłego posiłku w formie cateringu lub treningu kulinarnego, oraz zajęcia ruchowe.

Poradnia wspierająca dla osób ze spektrum autyzmu, funkcjonująca od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-19:00.

W poradni odbywa się rehabilitacja osób niepełnosprawnych zapewniając różnorodne formy wsparcia: zajęcia terapeutyczno- edukacyjne, ogólnorozwojowe, psychologiczno- pedagogiczne, rehabilitację ruchowa, logopedię, hydroterapie i dogoterapie, itp. W placówce realizowany jest projekt finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dzięki czemu beneficjenci uczestniczą w kompleksowej, ciągłej rehabilitacji zdobywając umiejętności niezbędne do samodzielnego życia.

 

O autyźmie

Autyzm jest poważnym zaburzeniem neurorozwojowym, związanym z nieprawidłową pracą mózgu. Jego objawy pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia, choć u poszczególnych osób, objawia się w różny sposób.

Wszystkie osoby z autyzmem mają trudności w zakresie relacji społecznych, porozumiewania się, wyobraźni czy sztywnością zachowań. Trudności te mogą mieć różny stopień nasilenia.

W efekcie niektóre osoby z autyzmem są bardzo głęboko zaburzone – nie potrafią nawiązywać kontaktów z innymi osobami, nie mówią i nie komunikują się w inny sposób (np. mimiką, gestami), mają dużo stereotypowych zachowań, manieryzmów ruchowych, podczas gdy u innych objawy są słabo nasilone i mogą prowadzić w miarę normalne życie.

Statut

Zbiór przepisów regulujący zadania, strukturę organizacyjną i sposób działania Towarzystwa

Zarząd

Członkowie Zarządu Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział w Krakowie.

Jan Maciejowski - Prezes Zarządu

Beata Nowak - Wiceprezes Zarządu

Grażyna Dybał - Skarbnik

Komisja rewizyjna

Członkowie komisji rewizyjnej

Józef Maślanka

Lidia Potok

Roman Bieniek

Sprawozdania

Sprawozdania finansowe oraz merytoryczne

Sprawozdanie za 2021 rok

Sprawozdanie za 2021 rok

Sprawozdanie Zarządu za 2020 rok

Sprawozdanie Zarządu za 2020 rok

Sprawozdanie finansowe

Sprawozdanie finansowe

2020.01.01 – 2020.12.31

Sprawozdanie Finansowe

Sprawozdanie Finansowe

2016.01.01 – 2016.12.31

Sprawozdanie Finansowe

Sprawozdanie Finansowe

2017.01.01 – 2019.12.31

Zobacz więcej dokumentów